PRIMA PAGINĂ » SPORT » JOC MODEST, VICTORIE MARE – VIDEO

JOC MODEST, VICTORIE MARE – VIDEO

de Andrei Oprescu
6 vizualizări

Naționala României a câștigat la Helsinki, 2-0 cu Finlanda, prin dubla lui Bogdan Stancu, și a mai șters din amărăciunea suporterilor după semieșecul cu Ungaria. Echipa antrenată ÎNCĂ de Victor Pițurcă a făcut o primă repriză slabă. Ca și în jocul cu maghiarii, de sâmbătă, tricolorii au fost salvați de inspirația lui Lucian Sânmărtean. Mijlocașul Stelei a dat două pase de gol… unui alt jucător cu trecut în Ghencea, Bogdan Stancu. Oaspeții au deschis scorul în minutul 54. Stancu a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Sânmărtean. Peste două minute, finlandezii au rămas în zece. Ring a luat al doilea cartonaș galben și și-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Chiar și așa, România nu s-a instalat la conducerea jocului și a tremurat pentru victorie până în minutul 83. Același Stancu a înscris cu un șut fabulos, care a securizat a doua victorie a tricolorilor în deplasare în actualele preliminarii. Liderul-surpriză al grupei este Irlanda de Nord, care a învins Grecia, la Atena, cu 2-0. În aceeași etapă a preliminariilor, Ungaria s-a impus la limită în deplasarea din Faroe, 1-0.