PRIMA PAGINĂ » SPORT » NICIO ȘANSĂ – VIDEO

NICIO ȘANSĂ – VIDEO

4 vizualizări

Steaua a pierdut și al doilea meci din Liga Campionilor, 0-4 cu Chelsea.

După 0-3 la Gelsenkirchen, cu Schalke, acum două săptămâni, Steaua a pierdut și cu Chelsea, 0-4 și rămâne pe ultimul loc în grupa E a Ligii Campionilor. Roș-albaștrii n-au emis mari pretenții în fața unui adversar care a venit cu toate numele grele la București. Ramires a deschis scorul la jumătatea primei reprize, după o bâlbâială a defensivei bucureștene. La pauză, Chelsea conducea deja cu 2-0, după autogolul lui Georgievski, cel mai slab jucător de pe teren în confruntarea Stelei cu londonezii. Mitanul secund a adus încă două goluri în poarta lui Tătărușanu, dar și câteva ocazii ale steliștilor. Ramires a făcut 3-0 în minutul 55, Lampard a înscris și el, în finalul jocului, dar Steaua a avut în câteva rânduri șansa golului de onoare. Fără Chipciu, Chiricheș și Rusescu, primul accidentat, iar ceilalți doi vânduți la Tottenham, respectiv Sevilla, Steaua n-a mai repetat figura din martie, când bătea Chelsea cu 1-0 în optimile Europa League. Șefii campioanei n-au efectuat niciun transfer important, deși în conturile clubului au intrat milioane de euro doar pentru calificarea în Ligă, iar obiectivul a fost schimbat după două înfrângeri drastice. Steaua nu se mai gândește la locul 2.

Învingători la București, oamenii lui Mourinho spun că românii au șanse să prindă primăvara Europa League.

Mai sunt foarte multe meciuri de jucat. Au fost doar două etape, Steaua le-a pierdut pe amândouă, dar are în continuare șanse de calificare. Vom vedea…

În celălalt joc al grupei, Schalke s-a impus în Elveția, în fața lui FC Basel, scor 1-0. Schalke e lider în grupă, cu șase puncte, Chelsea și Basel au câte trei, iar Steaua zero. În runda următoare, programată pe 22 octombrie, Steaua dispută un meci vital, pe teren propriu, cu Basel.

Reporter: ionuț marin

Imagine: eduard găiseanu