PRIMA PAGINĂ » SPORT » STEAUA CU PUNCTELE, DINAMO CU PETARDELE

STEAUA CU PUNCTELE, DINAMO CU PETARDELE

de Mditv
4 vizualizări

Steaua a câștigat Clasicul României, 3-1 cu Dinamo pe Arena Națională în etapa a 30-a a campionatului. Toate golurile au fost înscrise în repriza secundă. Steaua n-a mai pierdut în fața câinilor roșii din aprilie 2011. Victoria de duminică îi ține pe campioni la două puncte de liderul surpriză al Ligii I, ASA Târgu Mureș.

Campioana a jucat sub presiune unicul derby din Liga I. Orice alt rezultat în afara victoriei aproape că ar fi scos-o pe Steaua din lupta pentru titlu. Prima repriză a fost echilibrată, dar săracă în faze de poartă. Totuși, Steaua a dominat teritorial ostilitățile. În partea secundă a fost nebunie. Întâi în tribune, de unde au zburat zeci de torțe și fumigene. Meciul a fost întrerupt aproape 20 de minute de centralul Cristi Balaj. La câteva minute de la reluare, Bărboianu a făcut dublu fault în careu. Penalty clar, transformat de Nicușor Stanciu. Fostul jucător al Vasluiului a făcut 2-0 imediat, cu un șut plasat, după o combinație superbă a campioanei. Dinamo a avut o tresărire de orgoliu cu cinci minute înainte de final. Elhamed l-a învins pe Arlauskis, viitorul portar al lui Watford și a dat speranțe celor 25.000 de dinamoviști din tribune. A fost doar un foc de paie, pentru că oamenii lui Gâlcă au refăcut diferența de pe tabelă în prelungiri: Țucudean a scos penalty, iar Prepeliță a înscris fără probleme. 3-1 pentru Steaua, care e neînvinsă de patru ani în unicul derby. Lupta pentru titlu se va duce probabil până în ultima secundă a sezonului. În week-end, mai precis duminică, Steaua joacă acasă cu Chiajna, iar ASA Tg. Mureș la Mediaș.