Raportarea Grupului de Comunicare Strategica de la sfârșit de săptămână a adus noi vești bune în privința evoluției pandemiei COVID-19. De la debutul pandemiei, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.630 de cazuri de persoane infectate cu Sars Cov-2. 1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 46 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2. În regiunea Sud-Muntenia situația epidemiologică se prezenta astfel:
CAZURI NOI ÎN SUD-MUNTENIA
Argeș-3 cazuri noi
Ilfov-4 cazuri noi
Prahova-4cazuri noi
Teleorman-1 caz nou
Dâmbovița, Giurgiu și Ialomița nu au înregistrat cazuri noi. 33.253 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.În intervalul 26.06.2021 – 27.06.2021 au fost raportate de către INSP 76 de decese (48 bărbați și 28 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din țară. 71 dintre aceste decese sunt anterioare și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate. Dintre cele 76 de decese, 7 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 de ani, 26 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 22 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani. 71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 nu au înregistrat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 522. Dintre acestea, 92 sunt internate la ATI. Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.311.675 de teste RT-PCR și 1.427.164 de teste rapide antigenice