Nordul Olteniei și al Munteniei, precum și în zona Carpaților Orientali sunt sub cod galben de instabilitate atmosferică. Vor exista momente în care aceasta va fi accentuată și se va manifesta prin averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări ale vântului și, în unele zone, chiar grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 25…40 l/mp. Fenomene asociate instabilității atmosferice vor fi pe arii mai restrânse, în sud-estul țării și în restul zonei montane. Județele Prahova, Dâmbovița și Argeș se numără printe zonele afectate de atenționarea meteorologică.