Din această toamnă târgoviștenii se vor putea bucura din nou de promenadele în Parcul Mitropoliei din Târgoviște. Lucrările de reabilitare sunt aproape de finalizare, iar investiția care se ridică la 6 milioane de lei a inclus refacerea spațiilor de joaca, un teren de sport, restaurarea ruinelor, iluminat public modern și mobilier și fântâni arteziene.Pentru zonele verzi a fost achiziționat gazon nou, au fost plantați arbori și arbuști. Parcul se va deschide cu o suită de fântâni arteziene și va fi dotat cu mobilier urban nou. În ceea ce privește zona ruinelor, s-a avut în vedere punerea în valoare și protejarea acestora, refacerea turnului principal de acces în incinta, refacerea zidurilor vechiului paraclis al Mitropoliei, marcarea în teren a fântânii vechii Mitropolii și amenajarea aleilor de acces.