Valeriu Gheorghiță a confirmat în cadrul conferinței de presă faptul că suntem în valul patru al pandemiei, iar varianta Delta a virusului este pe cale să devină dominantă. Marți au fost înregistrate 782 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. În regiunea Sud-Muntenia, statistica arată:
STATISTICĂ SUD-MUNTENIA
Argeș-7 cazuri noi
Călărași -12 cazuri noi
Dâmbovița-13 cazuri noi
Giurgiu-7 cazuri noi
Ialomița-5 cazuri noi
Ilfov-39 cazuri noi
Prahova-22 cazuri noi
Teleorman-17 cazuri noi
Vaccinarea este singura soluție, susțin autoritățile. În acest moment sunt disponibile patru variante de vaccin în România: Pfizer, Johnson&Johnson, Astra Zeneca si Moderna. Sunt disponibile centre de vaccinare atât în mediul public și privat, în spitale și la medicii de familie.
Administrarea celei de-a treia doze de vaccin împotriva COVID-19 ar urma să înceapă în România cel mai târziu la începutul lunii octombrie, a spus medicul Valeriu Gheorghiță. Administrarea celei de-a treia doze va începe cu personalul medical și persoanele din categorii vulnerabile. Apoi vor fi eligibili și cei din alte categorii.