Ursul a iesit in calea grupului de shiori pe Partia Cocoșul din Predeal. Turistii nu s-au speriat si au dat dovada de calm la aparitia animalului. Nici ursul nu a fost agresiv si nu i-a atacat. Unul dintre schiori a incercat sa-l alunge așa cum a stiut mai bine.Apoi unul dintre schiori a invitat ursul la un concurs de alergare. Animalul l-a urmarit pret de cateva minute, intr-o cursa nebuna.Ulterior, jandarmii brașoveni au anunțat că au primit un apel la 112, la ora 13:10, prin care era semnalată prezența unui urs pe Pârtia Subteleferic de la Predeal. În acel caz, apelul a venit din partea unei persoane care se afla în teleschi și a relatat că nu erau alte persoane în apropiere,care să fie în pericol, iar ursul a traversat pârtia. Echipajul de jandamri a ajuns în aproximativ 2-3 minute la locul respectiv, însă nu a mai găsit ursul în acel loc și nici în împrejurimi. Nu se știe deocamdată dacă este vorba despre același urs care le dă târcoale schiorilor pe pârtiile din Predeal.