Premierul Florin Cîțu a participat marți la o ședintă pe tema beneficiilor vaccinării copiilor , alaturi de ministrul Educației Sorin Cîmpeanu, coordonatorul campaniei de vaccinare Valeriu Gheorghiță și vicepreședintele CNCAV ,Andrei Baciu. Cîțu a îndemnat părinții și tutorii să ia cele mai bune decizii pentru cei mici.Premierul a îndemnat populația să se vaccineze pentru a putea preveni un eventual val 4 al pandemiei , care poate fi generat de varianta DELTA a virusului SARS-COV-2, mult mai agresivă.Florin Cîțu a mai adăugat că odată cu creșterea numărului de persoane vaccinate și apropiata relaxare de la 1 lulie , se vor putea redeschide târgurile și talciocurile în special în zonele unde rata de vaccinare este ridicată.