PRIMA PAGINĂ » SPORT » ASTRA RÂDE, LA STEAUA E DEZASTRU

ASTRA RÂDE, LA STEAUA E DEZASTRU

de admin3
10 vizualizări

Campioana Steaua a fost UMILITA de Rosenborg in turul play-off-ului pentru grupele Europa League. Norvegienii au batut la Bucuresti cu 3-0. Toate golurile s-au inscris dupa minutul 60. La Giurgiu, in schimb, a fost bucurie mare pentru Astra. Echipa lui Sumudica a invins Alkmaar cu 3-2.

În fața unui stadion aproape plin, Astra s-a vãzut condusã în minutul 13 cu 0-2. Echipa din Giurgiu a intrat greu în meci, dar a reușit un come-back de senzație. Boldrin a încris primul gol al Astrei cu Alkmaar, în minutul 25. Finalul de reprizã a adus rãstunarea de scor la care au visat 8.000 de suporteri: Alibec, în minutul 40, a adus egalarea, iar Dandea, în prelungirile primului mitan, și-a trecut echipa în avantaj. Dupã pauzã ambele echipe au redus turația. S-a terminat 3-2, un scor care o face pe Astra favoritã la calificarea în grupã.

Nu trebuie uitat cã echipa lui Șumudicã a eliminat, în acest sezon, Inverness și West Ham, douã reprezentante solide ale fotbalului britanic. Dacã la Giurgiu a fost bucurie mare, pe Arena Naționalã Steaua – Rosenborg s-a încheiat cu un coșmar. Campioana a dominat douã treimi din meci dar a încasat gol dupã gol în ultima parte. Mirel Rãdoi și-a dat demisia dupã umilința cu Rosenborg, care le lasã steliștilor șanse pur teoretice de a prinde grupele Europa League.