PRIMA PAGINĂ » SPORT » CA-LI-FI-CA-REEE! – VIDEO

CA-LI-FI-CA-REEE! – VIDEO

10 vizualizări

A fost bucurie mare, marți seară, pe stadionul Eugen Popescu, după calificarea Chindiei în 16-imile de finală ale Cupei României. Echipa din Târgoviște a eliminat CSU Craiova, una dintre pretendentele la promovarea în Liga I. Oamenii lui Silviu Dumitrescu au făcut un meci mare împotriva unor adversari cu nume și cu… contracte de zeci de mii de euro. Cherchez a semnat prima reușită a roș-albaștrilor, în finalul primei reprize. Oltenii au ajuns o singură dată la poarta Chindiei într-o oră de joc și au rămas în inferioritate numerică după eliminarea căpitanului Ionescu. Tot Cherchez putea rezolva ecuația calificării în timpul regulamentar, dar puștiul Chindiei a ratat două bune oportunități. Craiova a primit penalty cu un sfert de oră înainte de final, iar Dragalina a trimis jocul în prelungiri. În timpul suplimentar a mai <picat> un oltean: veteranul și… plinuțul Oprița a văzut și el roșu, iar ultimele minute au însemnat un asalt târgoviștean. Grigore a făcut 2-1 dintr-o fază pornită de la Cherchez. Pârvu a marcat și el, ridicând tribunele în picioare, ca pe vremea micului Ajax. Târgoviștea se califică în 16-imile Cupei după o pauză de opt ani și așteaptă greii Ligii I lângă Turnul Chindiei.