PRIMA PAGINĂ » SPORT » CHINDIA, CE SURPRIZĂ

CHINDIA, CE SURPRIZĂ

de Mditv
7 vizualizări

Chindia si-a spalat pacatele la Mioveni dupa cele doua infrangeri din debutul sezonului. Nou-promovata din Targoviste a castigat cu 3-2 pe terenul echipei lui Claudiu Niculescu. Chindia a condus cu 3-0 la Mioveni, intr-un meci in care Dani Popa a ratat de trei ori singur cu portarul.

Chindia a început perfect meciul de la Mioveni, disputat în nocturnã, cu 1.500 de spectatori în tribune. Cherchez a înscris simplu, cu un şut pe jos, la firul ierbii, în minutul 12 (800, 00.00 – gol 0-1). La pauzã a fost 2-0 pentru oaspe?i, dupã reuşita lui Daniel Popa. Vârful venit la Chindia de la Şotânga s-a descurcat excelent în careul argeşenilor (845. 0-2). Cherchez a fãcut 3-0 imediat dupã reluare, dupã o gafã a defensivei lui Claudiu Niculescu (859. 0-3). Negoiţã a readus gazdele în joc, reluare cu capul sub barã, în minutul 54 (863 1-3).

La 3-1, Popa a ratat câteva ocazii imense şi şansa de a închide meciul. Gazdele s-au prãvãlit cu toate liniile pe final. Gârlea a fãcut un penalty stupid, iar Nãstãsie a transformat lejer, de la punctul cu var (892 penalty – gol 2-3). Mioveniul a forţat egalarea, Chindia s-a regrupat în propriul careu dar pânã la urmã s-a terminat bine pentru oamenii lui Nicu Croitoru, care rãsuflã uşurat dupã punctele din week-end.
CS Mioveni a ratat debutul în faţa propriilor suporteri. Omul care vrea sã îi ducã le galben-verzi în Liga I, Claudiu Niculescu, a fost negru de supãrare dupã 2-3 cu Chindia.
În runda a treia a campionatului Chindia va juca pe teren propriu cu Olimpia Satu Mare iar CS Mioveni în deplasare, la UTA Arad.