Numărul infectărilor cu virusul SARS-COV-2 continuă să crească în județul Dâmbovița. De la o zi la alta tot mai multe localități intră în scenariul roșu. 34 de comune din județ au depășit deja pragul de 3 infectări la 1000 de locuitori. În patru dintre ele infectările sunt peste 6 la mie. Este vorba despre localitățile: VALEA MARE, GURA FOII, RÂUL ALB ȘI CREVEDIA.
LOCALITATE | POPULATIE | CAZURI CONFIRMATE IN ULTIMELE 14 ZILE | CAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE |
CREVEDIA | 6064 | 42 | 6,93 |
RÂU ALB | 1337 | 9 | 6,73 |
GURA FOII | 2201 | 14 | 6,36 |
VALEA MARE | 2102 | 13 | 6,18 |
Potrivit documentului adoptat de CNSU, în localitățile cu incidența peste 6 la mie, masca este obligatorie și în spații deschise, accesul la activități se face doar la 50% capacitate însă doar pentru cei imunizați (cu vaccin sau trecerea prin boală), magazinele se închid la ora 22.00. Când incidența trece de 7,5 la mie, magazinele, restaurantele și alte activități se închid la ora 22.00. De asemenea, circulația între orele 20:00 și 05:00 se face doar cu declarație pe propria răspundere. Sunt exceptați de la această măsură cei care au schema completă de vaccinare. Accesul la restaurante, spectacole, săli de fitness, piscine, locuri de joacă se face doar la 50% din capacitat și doar pentru cei care sunt vaccinați sau au trecut prin boală. Nunțile, botezurile, mesele festive pot fi organizate în intervalul orar 5,00-24,00, cu participarea persoanelor până la 50% din capacitatea maximă a spațiului, dar nu mai mult de 200 de persoane. Școlile rămân deschise și dacă incidența trece de 6 la mie. Vor fi închise clase sau școli, individual, în funcție de apariția cazurilor de COVID.