PRIMA PAGINĂ » SPORT » LUPII MERG MAI DEPARTE ÎN CUPĂ

LUPII MERG MAI DEPARTE ÎN CUPĂ

12 vizualizări

PETROLUL PLOIEȘTI – URBAN TITU 2-0 (0-0)

Petrolul Ploiesti s-a calificat in turul III al Cupei Romaniei, dupa 2-0 cu Urban Titu, pe stadionul Ilie Oana. Petrolul a avut un meci mai usor decat o arata scorul, iar acum se pregateste pentru debutul in campionat, sambata seara pe teren propriu.La prima apariţie din acest sezon pe „Ilie Oană”, petroliştii au trecut fără mari emoţii de una dintre colegele de serie şi eşalon, Urban Titu. Jocul s-a derulat într-un singur sens, spre poarta vizitatorilor, însă elevii lui Tavi Grigore şi-au îngreunat singuri misiunea, prin multele ratări din prima repriză. Rând pe rând, Lambru, Arnăutu si Gheorghe au trecut pe lângă deschiderea scorului, la pauză intrându-se, în cele din urmă, de pe poziţii de egalitate.

Lucrurile s-au limpezit la scurt timp după reluare, LAMBRU, reuşind să împingă mingea în plasă după un carambol în faţa porţii adverse in minutul 61, pentru ca, după doar trei minute, Nini POPESCU să majoreze diferenţa cu o execuţie de fineţe, un lob peste portarul Popa, după o pasă excelentă a lui Chindriş.

2-0 a rămas scorul final, „lupii” făcând, astfel, încă un pas pe drumul ce şi l-au propus a fi cât mai lung în această competiţie, ţelul fiind acela de a aduce o echipă de prim eşalon pe „Ilie Oană”.