PRIMA PAGINĂ » SPORT » N-AU ARS GAZUL

N-AU ARS GAZUL

2 vizualizări

Marele derby al Ligii a II-a, Chindia Targoviste – Gaz Metan Medias, s-a terminat fara gol, 0-0. Gaz Metan intra in play-off de pe primul loc, iar Chindia de pe 2. Targovistenii lui Nicu Croitoru au ratat sambata sansa de a castiga sezonul regulat. In week-end incepe marea batalie pentru PROMOVARE.

Dupa mai bine de patru luni, n-a mai plouat la un meci oficial al Chindiei acasa, iar microbistii din tot judetul Dambovita au luat cu asalt batranul stadion Eugen Popescu. Gazdele au controlat prima repriza si au ratat cateva ocazii mari la poarta lui Greab. La jumatatea primului mitan, golgheterii Popa si Cherchez au lucrat frumos in careu, dar varful urmarit de Dinamo s-a complicat intr-o situatie clara de gol.

Pana la pauza, Stoica si, din nou, Cherchez, a au fost aproape de gol, dar cele doua echipe au intrat la cabine la egalitate, 0-0 (faze: 14. 26.20 stoica in careu, 16. 02.20 cherchez). La reluare, Chindia a facut pasul inapoi, iar Gazul a pus stapanire pe jos. Gazdele au incercat arma contraatacului, fara sa puna in pericol buturile lui Greab. Mediasul putea da lovitura in final. Bajenaru a nimerit bara dintr-o lovitura libera acordata de centralul Gaman dupa un hent al lui Liviu Mihai.

Chindia incheie campionatul pe locul secund, cu 52 de puncte, cu unul mai putin decat liderul Gaz Metan Medias. In play-off, Chindia intra cu 20 de puncte, iar Gaz cu 21, dupa scaderea punctelor cu echipele retrase, Bihor si Caransebes, si injumatatirea celor ramase.

In prima runda a play-off-ului, cele doua fruntase vor juca acasa. Gaz Metan Medias va intalni CS mioveni, iar Chindia pe FC Baia Mare, sambata, de la ora 11.00.

Reporter: IONUȚ MARIN

Imagine: CLAUDIU ANDREI