PRIMA PAGINĂ » Stiri » DAMBOVITA » PLOIEȘTIUL RESPIRĂ: PETROLUL – POLI TIMIȘOARA 3-2

PLOIEȘTIUL RESPIRĂ: PETROLUL – POLI TIMIȘOARA 3-2

de Andrei Oprescu
5 vizualizări

Petrolul spera sa ajunga pe loc de baraj dupa victoria cu Timisoara, 3-2 pe Ilie Oana. Echipa din Ploiesti e pe ultimul lot in clasamentul play-out-ului cu trei etape inainte de final, dar s-a apropiat la patru puncte de FC Voluntari.

Petrolul a câştigat cu 3 la 2 meciul cu Poli Timişoara şi păstrează şanse la salvarea de la retrogradare. În minutul 14, Zoubir a fost tras în careu de Abel Suarez, iar Astafei a transformat fără emoţii lovitura de la 11 metri. Până la pauză, Petrolul şi-a majorat avantajul. Smaranda a provocat un nou penalty, după faultul la Astafei, iar Zoubir a dus scorul la 2-0. La reluare, portarul oaspeţilor a blocat şutul lui Zoubir, iar timişorenii au revenit în joc după reuşita lui Alex Nimely, din centrarea lui Goga. Pacara a refăcut diferenţa de două goluri. Nu a fost însă ultima reuşită a partidei. Ross Jenkins a marcat după un nou corner executat de Goga, iar Petrolul – Poli Timişoara s-a încheiat 3-2.

Situatia financiara a Petrolului ramane una dificila. Mai multi jucatori ar putea boicota meciurile din urmatoarele etape.