PRIMA PAGINĂ » SPORT » POVESTEA CALIFICARII

POVESTEA CALIFICARII

4 vizualizări

Chindia Târgoviște scrie istorie în fotbalul românesc. Din Liga a III-a, echipa de lângă Turn a ajuns în optimile Cupei României, între cele mai bune 16 formații din țară. Ultima dată când o echipă din Târgoviște pătrundea în această fază se întâmpla în 2005, cu FCM Târgoviște eliminată de Poli Timișoara pe teren neutru, la Craiova, după prelungiri. Chindia – generația 2013 – a început cu emoții aventura din competiția knockout. Reunită cu doar trei zile înainte, trupa de la Târgoviște s-a impus în primul meci oficial al sezonului cu 3-1 la Roșiori. A urmat meciul de acasă cu Slatina, primul din Cupă în actuala stagiune. Cherchez și Honciu, din penalty, au înscris pentru târgovișteni, dar ALRO a egalat de fiecare dată, meciul ajungând în prelungiri. Vătavu a marcat golul calificării pentru Chindia, iar turul următor a adus la Târgoviște Craiova Olguței Vasilescu. Echipa lui Silviu Dumitrescu s-a prezentat din nou onorabil, dar a avut nevoie tot de prelungiri pentru a tranșa calificarea. Cherchez și Dragalina au înscris în primele 90 de minute, dar gazdele s-au dezlănțuit în timpul suplimentar. Cu doi oameni în plus, Chindia a marcat de două ori, prin Pârvu și Grigore, spre bucuria celor peste două mii de spectatori care au asistat la joc și au savurat calificarea favoriților în 16-imi… Care s-au jucat tot pe Eugen Popescu, și tot cu tribune pline. Chindia a învins Săgeata Năvodari, furnizând una dintre surprizele rundei. Honciu și Cherchez au adus punctele roș-albaștrilor și accesul în optimi, unde sorții le-au hărăzit echipa din Ștefan cel Mare…