PRIMA PAGINĂ » SPORT » PROMOVARE ÎN CEAȚĂ: CHINDIA A PIERDUT LA ARAD, 1-3 CU UTA

PROMOVARE ÎN CEAȚĂ: CHINDIA A PIERDUT LA ARAD, 1-3 CU UTA

de Mditv
8 vizualizări

Toate sperantele targovistenilor de a o vedea pe Chindia in prima liga dupa 20 de ani sunt aproape naruite dupa 1-3 la Arad, cu UTA. Chindia a deschis scorul repede, dar a luat trei goluri pe mari greseli personale, si acum sta la mana altora pentru a prinde macar locul 2, care duce la baraj. Gaz Metan Medias e liderul play-off-ului, iar UTA ocupa locul secund dupa victoria de joi.

Cine rade la urma rade mai bine spune o vorba veche din popor. Targovistenii s-au bucurat primii la Arad, dupa golul lui Cherchez, din minutul 18, dar izbanda finala a apartinut Aradului. Un sfert de ora au condus oaspetii pe stadionul Motorul. Man a egalat la o faza la care defensiva Chindiei a parut amortita. La reluare, Cherchez a fost aproape de gol. Mingea sutata de varful Chindiei a lovit transversala si a picat pe linia portii. In minutul 60, Nenita nu l-a putut invinge pe Miron, cel mai bun jucator al UT-ei cu Chindia.

Pe contraatac, UTA a făcut 2-1. Copil a trimis sub transversala, dintr-o pozitie favorabila, nejenat de nimeni in mijlocul careului targovistean. Cherchez a mai nimerit o data bara, in minutul 66. Croitoru a mutat apoi interesant: pustiul Aioani in poarta, in locul lui Meila, si Vasile in teren in locul lui Nenita, jucator U21. Schimbare care avea sa coste Chindia. Negut a ratat incredibil, iar dupa cateva zeci de secunde Rus a inchis tabela. UTA n-a mai avut emotii pe final.

Gaz Metan Medias a castigat la Brasov cu 1-0, prin golul lui Gavra, si e pe primul loc in play-out, cu 37 de puncte. UTA are 35 si e pe loc de baraj, iar Chindia incheie podiumul, cu 34 de puncte si cu sanse considerabil diminuate de a ajunge in Liga I. Duminica, de la ora 11.00, sunt programate jocurile UTA – CS Mioveni si Gaz Metan Medias – FCM Baia Mare, iar de la ora 11.30 Chindia – FC Brasov. Ultima etapa a play-off-ului e programata week-end-ul viitor.