PRIMA PAGINĂ » SPORT » RECITAL CHINDIA

RECITAL CHINDIA

3 vizualizări

Chindia a facut show cu Baia Mare, 3-1 pe Eugen Popescu, si a inceput play-off-ul cu o victorie entuziasmanta. Peste 3.000 de oameni au fost la stadion si i-au sustinut pe Cherchez si compania. Chindia a inscris doua goluri in doua minute in repriza a doua si a rezolvat repede ecuatia celor trei puncte.

A fost, din nou, bucurie mare la Targoviste. Chindia merge ceas in campionatul Ligii a II-a si a inceput play-off-ul cu un succes debordant, 3-1 cu FC Baia Mare, pe care o pișcase si in februarie, 1-0, prin reusita lui Daniel Popa. Sambata, sub Turnul Chindiei, tot Popa a dat tonul ocaziilor gazdelor. Varful din Moroieni a trimis peste poarta din pozitie buna in minutul 15 (_7019_01 min. 14.09 – ocazie popa). Cherchez a deschis scorul zece minute mai tarziu. Stoica a sutat in portar din 6 metri, Ormenisan a boxat in fata, iar Cherchez a trimis la radacina barei (_7019_02 min. 05.30 gol 1-0 cherchez). La pauza putea fi 2-0, dar lovitura de cap a lui Nenita a lovit transversala (_7019_03 min 07.21 bara nenita). Repriza a doua a adus spectacol pe Eugen Popescu. In cinci minute, cei 3.000 de oameni din tribune au vazut trei goluri. Pop a egalat cu un sut pe jos, de langa Dinu (_7020_01 12.57 1-1 pop). Chindia a replicat imediat: Liviu Mihai a inscris golul zilei pe Eugen Popescu, bolta superba dintr-o pozitie dificila, in stanga lui Ormenisan, ramas fara replica.

La faza urmatoare, Popa a facut 3-1, angajat perfect de golgheterul Cherchez (_7020_01 16.41 gol popa 3-1). Pana la final, Chindia s-a multumit sa conserve avantajul linistitor. S-a terminat 3-1, rezultat cu care s-au impus si Gaz Metan Medias in meciul cu CS Mioveni, dar si UTA, tot acasa, cu FC Brasov. Ierarhia ramane neschimbata in varful clasamentului, cu Gazul cu un punct peste Chindia si UTA, aflate la egalitate.

Chindia va juca la Brasov in etapa urmatoare, a doua a play-off-ului. Meciul e programat vineri, la ora 18.00, sub Tampa, iar echipa din Targoviste ar putea fi sustinuta de 100 de fani.

Reporter: IONUȚ MARIN

Imagine: EDUARD GĂISEANU