PRIMA PAGINĂ » SPORT » S-AU ÎNTORS CU TRAISTA GOALĂ

S-AU ÎNTORS CU TRAISTA GOALĂ

de Mditv
6 vizualizări

Au jucat bine, dar s-au intors de la Arad fara puncte. Targovistenii de la Chindia au pierdut cu 1-2 confruntarea cu UTA, care a urcat pe primul loc in Liga a II-a după etapa a 11-a. Cherchez a inscris golul oaspetilor pe stadionul Vagonul.
Curtuiuș a deschis repede scorul, în minutul 3, după o fază simplă a gazdelor. Avantajul UT-ei a durat mai puțin de un sfert de oră. Cherchez a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj după un șut pe jos, la firul ierbii, în dreapta goalkeeper-ului arădean. Chindia a dominat autoritar până la pauză, dar oamenii lui Nicu Croitoru n-au reușit să înscrie. Au făcut-o, în schimb, arădenii, la zece minute după pauză, prin tânărul Rus. Chiar dacă oaspeții au forțat egalarea inclusiv în prelungirile jocului, s-a terminat 2-1 pentru alb-roșii, care urcă pe primul loc în seria a II-a a Ligii a II-a, ajutați și de CS Mioveni, care a învins FC baia Mare cu 1-0.
Oficialii Chindiei n-au fost supărați pe jucători după 1-2 la Arad. Șefii clubului spun că echipa a jucat bine și doar neșansa de la finalizare a privat Chindia de punct sau puncte pe terenul UT-ei.
Înfrângerea de la Arad a fost prima în deplasare pentru Chindia în acest sezon și prima după o serie de cinci meciuri cu rezultat pozitiv în dreptul echipei din Târgoviște.