Acasa StiriDAMBOVITA SFÂNTA ÎMBULZEALĂ

SFÂNTA ÎMBULZEALĂ

Autor: Oprescu Andrei
0 comentarii 34 vizualizari 1 minute timp estimat

Credincioşii veniţi în număr mare la Catedrala Mitropolitană din Târgovişte au uitat de cele sfinte, s-au îmbulzit şi s-au certat ca la uşa cortului ca să apuce o sticlă cu agheasmă. A fost nevoie de intervenţia jandarmilor pentru ca oamenii să se liniştească şi săşi amintească de faptul că se află într-un lăcaş de cult.

Dacă înainte să iasă preotul din Biserică pentru a sfinţi apa, târgoviştenii s-au aşezat la coadă în linie, ştiind când le vine rândul, în momentul în care cei care au participat la slujba în interiorul Mitropoliei au ieşit afară, s-a creat îmbulzeala şi toată lumea a încercat să ajungă cât mai repede la butoaiele cu Agheasmă. Pentru prima dată apa sfinţită nu a mai fost oferită de preoţi sau de alţi slujitori ai Bisericii, ci enoriaşii s-au servit singuri, uitând parcă de pioşenie.

Deşi vremea capricioasă şi-a spus cuvântul, iar numărul credincioşilor veniţi să ia Agheasmă a scăzut faţă de anii anteriori, enoriaşii aproape că au răsturnat bidoanele cu apă sfinţită. Jandarmii au încercat să liniştească mulţimea.

Bătrânii abia au ieşit întregi din mulţime.

Un tânăr a îndrăznit să bage sticla direct în bidonul cu Agheasmă. Oamenii care stăteau la coadă s-au aprins imediat.

Articole similare

Acest site web folosește cookie-uri pentru a vă îmbunătăți experiența. Vom presupune că sunteți de acord cu acest lucru, dar puteți renunța dacă doriți. Accepta Mai multe

Politica de cookies