PRIMA PAGINĂ » SPORT » SORANA, ELIMINATĂ LA MADRID

SORANA, ELIMINATĂ LA MADRID

2 vizualizări

Sorana Carstea s-a oprit in sferturi la Madrid. Targovisteanca a fost eliminata de slovaca Dominika Cibulkova, dupa un meci care a durat doua ore si sapte minute. Sorana a castigat cu 6-4 primul set, dar le-a pierdut pe urmatoarele cu acelasi scor, 3-6.

Românca a început foarte bine, și-a adjudecat primul set cu scorul de 6-4, dar a cedat în cel de-al doilea cu 3-6. În decisiv, Dominika a câștigat cu 6-3 și s-a calificat în semifinale. Sportiva noastra ramane insa cu un parcurs admirabil, ce o va retrimite in top 100 mondial de saptamana viitoare.

Sorana a incasat si un cec de peste 130 de mii de dolari – cel mai mare premiu pentru ea din ultimii doi ani. In clasamentul pe care WTA il va publica luni, Sorana va ocupa, cel mai probabil, locul 97. La turneul de la Madrid, Simona Halep s-a calificat in semifinale.

REPORTER: IONUȚ MARIN