PRIMA PAGINĂ » SPORT » SORANA, LA UN PAS DE TABLOUL PRINCIPAL

SORANA, LA UN PAS DE TABLOUL PRINCIPAL

5 vizualizări

Sorana Carstea se descurca bine si la Roland Garros. Targovisteanca a bifat pana acum doua victorii si a ajuns in ultima runda a calificarilor. Inca un succes ar duce-o pe Sorana pe tabloul principal al competitiei pariziene.

Intr-un meci care a inceput cu intarziere din cauza ploii, romanca, pozitia 99 WTA, a trecut in doua seturi, scor 6-2, 6-4, de Jana Cepelova, locul 134 in clasamentul mondial.

Targovisteanca a inceput foarte, reusind sa se distanteze rapid la 3-0 in primul set. Cepelova a incercat sa revina, insa nu a facut fata ritmului impus de romanca si a cedat clar.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, cele doua jucatoare mergand cap la cap pana la 4-4, dupa care Carstea a facut pasul decisiv.

In urma acestei victorii, Sorana s-a calificat in turul al treilea, ultimul, al calificarilor.

Adversara sa va fi invingatoarea duelului dintre Elise Mertens si Julia Glushko.