PRIMA PAGINĂ » SPORT » SPERANȚE SPULBERATE DE GREȘELI

SPERANȚE SPULBERATE DE GREȘELI

7 vizualizări

FCSB – SPORTING LISABONA 1-5 (1-1)Cu 50.000 de oameni in spate, FCSB s-a facut de ras la returul cu Sporting Lisabona, pentru calificarea in grupele Ligii Campionilor. Vicecampioana Romaniei a pierdut pe teren propriu cu 1-5 si va continua parcursul european in Europa League.FCSB reușise o remiză dătătoare de speranță în tur, 0-0 la Lisabona, la capătul unei prestații solide, demne de o echipă de Liga Campionilor. Returul a fost însă devastator pentru roș-albaștrii și fanii lor: Sporting a măturat cu FCSB în repriza a doua și și-a asigurat o calificare facilă în grupele celei mai importante competiții continentale. Prima parte a fost însă echilibrată: portughezii au deschis scorul relativ repede, prin Doumbia. FCSB a egalat dintr-o fază lucrată de Alibec și finalizată de Junior Morais. Până la pauză gazdele n-au mai avut mari emoții. După odihnă, echipa lui Dică a ieșit mai determinată și un sfert de oră a stat în jumătatea lui Sporting. Totul s-a rupt după ieșirea greșită a lui Niță, din minutul 60. Acuna a înscris pentru 2-1, iar patru minute mai târziu Martins a rezolvat problema calificării în grupele Ligii. Până la final, au punctat și Cesar și Battaglia, iar vicecampioana a încheiat play-off-ul în genunchi. FCSB continua parcursul European in grupele Europa League, unde va da peste echipe mult mai accesibile decat cele din Liga.