PRIMA PAGINĂ » SPORT » STEAUA ȘI ASTRA AU FOST ELIMINATE DIN EUROPA LEAGUE

STEAUA ȘI ASTRA AU FOST ELIMINATE DIN EUROPA LEAGUE

de admin3
1 vizualizări

Dupa 12 ani, Romania nu va avea nicio echipa in grupele competitiilor europene. Steaua si Astra Giurgiu au fost eliminate joi seara din Europa League. Steaua a batut DOAR cu 1-0 la Trondheim, iar Astra a pierdut pe final, 0-2 cu Alkmaar.

Chiar dacã a arãtat mult mai bine decât pe Arena Naționalã, Steaua nu s-a putut apropia de calificare în Norvegia. Nu s-a fãcut nici de râs: a bãtut cu 1-0 dupã un joc pe care a lãsat senzația cã l-a controlat. Popa a înscris singurul gol al meciului, în debutul reprizei secunde. Steaua a irosit o șansã mare de 2-0, la ocazia lui Tade. Echipa lui Mirel Rãdoi pãrãsește Europa League înainte de faza grupelor, iar toamna se anunțã agitatã în vestiarul roș-albaștrilor. În Olanda, Astra a fãcut 80 de minute bune, dar a capotat pe final în fața lui Alkmaar.

Astra venea dupã 3-2 pe teren propriu și avea nevoie de o remizã pentru a ajunge din nou în faza grupelor. Van der Linden și Muhren au marcat în ultimele zece minute și au nãruit toate speranțele românilor. Dupã 12 ani, nicio reprezentantã a fotbalului nostru nu se va afla în grupele competițiilor continentale. Consecințele vor fi dure și se vor simți în urmãtorii ani, când UEFA va lua în calcul coeficientul dezastruos al echipelor noastre din acest sezon.