PRIMA PAGINĂ » SPORT » VICTORIE ȘI SPERANȚE: BCM U PITEȘTI – PHOENIX GALAȚI 106-87

VICTORIE ȘI SPERANȚE: BCM U PITEȘTI – PHOENIX GALAȚI 106-87

de Andrei Oprescu
3 vizualizări

BCM U Pitesti a obtinut o victorie extrem de importanta in Liga Nationala de baschet masculin. Echipa din Trivale s-a impus cu 106 la 87 in fata lui Phoenix Galati si are sanse reale sa evite retrogradarea. Ca sa fie sigura de prezenta in prima liga si in sezonul urmator, BCM trebuie sa castige ambele meciuri pe care le mai are de disputat in playoff.

Doar in primul sfert lucrurile au fost echilibrate la Pitesti. Dupa 10 minute, gazdele au preluat conducerea si s-au impus in final la o diferenta confortabila.

Galatenii au pus esecul de pe terenul lui BCM si pe seama prestatiei arbitrilor.

Ca să fie sigură de prezența în viitorul sezon al Ligii Naționale de baschet masculin, echipa din Pitești trebuie să câștige și în ultimele două etape, sâmbătă la Mediaș și miercuri acasă cu Timișoara.