PRIMA PAGINĂ » SPORT » Chindia Târgoviște – CS U Craiova 3-1 (1-0, 1-1)

Chindia Târgoviște – CS U Craiova 3-1 (1-0, 1-1)

6 vizualizări

A fost bucurie mare pe stadionul Eugen Popescu! Chindia s-a calificat în 16-imile Cupei României la fotbal după ce a eliminat Universitatea Craiova. Echipa din Târgoviște s-a impus cu 3-1, după prelungiri, și așteaptă greii Diviziei A pe stadionul de lângă Turn. Peste două mii de oameni au sărbătorit, alături de jucători, o calificare așteptată la Târgoviște de opt ani. Chindia poate da piept, în turul următor cu Steaua sau Dinamo! Chindia lui Silviu Dumitrescu are un start perfect de sezon. Ocupă primul loc în Liga a III-a după două etape și, de marți seară, e calificată în 16-imile de finală ale Cupei României. Chindia a produs marea surpriză a zilei în competiția internă: a bătut noua echipă a Craiovei, cu un buget de milioane de euro și cu obiectiv promovarea în Liga I. Cherchez, în minutul 37, a deschis balul pe Eugen Popescu. Chindia putea încheia conturile în 90 de minute, dar Dragalina a înscris din penalty și a trimis meciul în prelungiri. Oltenii au terminat meciul în genunchi, cu doi eliminați, Ionescu și Oprița, și cu încă două goluri primite. Grigore și Pârvu, ambii în a doua repriză de prelungiri au scris paginile celei mai frumoase victorii a Târgoviștei din ultimii ani. Chindia așteaptă cu emoții tragerea la sorți de la Federație. Poate aduce acasă unul din numele grele ale Ligii I. Mai multe amănunte despre succesul istoric de pe Eugen Popescu, în știrile din sport de mâine.