PRIMA PAGINĂ » SPORT » ELIMINATĂ DIN PRIMUL TUR

ELIMINATĂ DIN PRIMUL TUR

1 vizualizări

Nevoita sa joace calificari pentru accederea pe tabloul principal al turneului de categoria premier five, de la Toronto, targovisteanca Sorana Cirstea nu a reusit insa sa mearga mai departe de turul I al turneului, dupa ce reusise anterior un parcurs bun in calificari. In runda inaugurala a turneului Sorana Cîrstea, locul 54  WTA, a fost eliminată de franțuzoaica  Caroline Garcia (21 WTA),  dupa o partida incheita cu scorul de  2-6, 7-6 (4), 4-6.  In primul set Cele două jucătoarea au mers cap la cap în primele 5 game-uri, însă la 3-2 Garcia a făcut break-ul și a rupt jocul. Nici în setul doi lucrurile n-au stat mai bine și după ce s-a jucat de la egal la egal până la 2-2, franțuzoaica a preluat conducerea, dar românca a revenit spectaculos și a câștigat meciul în tie-break. În decisiv Garcia s-a impus abia pe final reusind sa fac break-ul cand scorul era egal 4-4.Aceasta a fost prima întâlnire directă între cele două jucătoare. Caroline Garcia va juca în turul doi cu americanca Varvara Lepchenko.pentru accederea in primul tur al turneului Cirstea va primi un singur punct wta si un premiu de aproximativ 12.000 de dolari. In competitive se mai afla o singura romanca, Simona Halep, constanteanca fiind si castigatoarea din 2016 a turneului.