PRIMA PAGINĂ » SPORT » FACEȚI LOC, CHINDIA PE PRIMUL LOC

FACEȚI LOC, CHINDIA PE PRIMUL LOC

2 vizualizări

Dupa 20 de ani, Targovistea a revenit pe primul loc in Liga a II-a la fotbal aproape de finalul sezonului. Chindia a facut instructie cu Resita, 7-0 pe Eugen Popescu, si a urcat in fotoliul de lider al seriei. Patru meciuri mai are de jucat echipa din Targoviste in campionatul regulat, iar apoi incepe greul: play-off-ul care poate aduce orasului o promovare istorica in prima liga.

Chiar dacă a plouat și a fost frig, aproape 800 de oameni au venit la stadion și au încurajat-o pe Chindia în meciul cu lanterna roșie Metalul Reșița. Cherchez și compania i-au răsplătit pe fani cu șapte goluri, unul mai frumos decât altul. Neguț a deschis balul în minutul 12, cu o execuție simplă. A fost primul gol al jucătorului venit de la Titu în tricoul Chindiei într-un meci oficial. Până la pauză, Cherchez a făcut dubla și a rezolvat meciul. Golgheterul Chindiei l-a învins de două ori într-un sfert de oră pe Lucic, portarul de la Reșița. La reluare, a venit rândul lui Popa să înscrie. Tot de două ori, în minutele 59 și 66, și s-a făcut 5-0. Honciu a marcat golul zilei pe Eugen Popescu, din centrarea lui Pătru, în minutul 82, iar tabela a fost închisă de Vătavu, în prelungiri, pentru un 7-0 de ținut minte. În urmă cu aproape cinci ani, în Liga a III-a, cu Gică Popescu șef, Chindia o bătea tot cu 7-0 pe Atletic Bradu. La finalul sezonului, avea să promoveze în Liga a II-a. Victoria de ieri, coroborată cu rezultatele de la U Cluj – Vâlcea, 1-1, și Târlungeni – Baia Mare 0-0, o fac pe Chindia lider al seriei.

Reșița e într-o situație dramatică. Echipa din Valea Domanului are un pasiv de 5 puncte după penalizarea de 15, dictată de Federație. Îi e imposibil să scape de retrogradare.

Chindia are 41 de puncte și e urmată în clasament de Gaz Metan Mediaș, cu 40 de puncte, Valcea, Baia Mare si Uta, toate cu cate 39 de puncte. Runda viitoare, echipa din Targoviste va primi trei puncte la masa verde, dupa retragerea din campionat a celor de la FC Bihor, pe care ar fi trebuit sa ii intalneasca in week-end.