PRIMA PAGINĂ » SPORT » FC BRASOV – CHINDIA 2-3. V-AȚI SPERIAT DE PROMOVARE, BĂIEȚI?

FC BRASOV – CHINDIA 2-3. V-AȚI SPERIAT DE PROMOVARE, BĂIEȚI?

2 vizualizări

Chindia a pierdut la Brasov, 2-3 cu Steagul in etapa a doua a play-off-ului Ligii a II-a si s-a indepartat de primul loc in serie, care asigura promovarea directa. Echipa din Targoviste a condus cu 1-0 si 2-1 dar a primit doua goluri pe greseli imense ale defensivei, in doar doua minute, iar de acolo nu a mai contat in joc. Fundasii Chindiei au fost jenanti in repriza a doua, iar un om de baza, Georgian Honciu, n-a intrat in teren, acuzand o indigestie.

Chindia a pierdut cu Steagul, 2-3, dupa ce nu suferise vreo infrangere in 2016 si nu primise decat un singur gol in meciurile oficiale pana la ora meciului de la Brasov. Sustinuti de peste 100 de fani, targovistenii au inceput bine. Cherchez a deschis scorul in minutul 30. Rusu a egalat pana in pauza, dar Chindia a trecut in avantaj dupa reusita lui Bogdan Vasile, titularizat in locul lui Honciu, care a acuzat o indigestie. De aici s-a jucat intr-o singura directie, spre buturile lui Meila. Coman a egalat in minutul 70 la o faza la care defensiva Chindiei a fost comica, iar peste nici doua minute Rusu a inscris din nou in poarta lui Meila. S-a terminat 3-2 pentru Steagul, gura mare de oxigen pentru echipa brasoveana. Evolutia Chindiei lasa, in schimb, multe semne de intrebare. Ca si absenta lui Georgian Honciu.

Patru si Dinu, marii gafeuri de la Brasov ai Chindiei, ar putea sari din primul 11 in meciul cu UTA, programat miercuri, de la ora 17.00, pe Eugen Popescu. Chiar daca antrenorul lasa impresia ca ii apara, cei doi fundasi sunt considerati principalii vinovati pentru esecul din week-end.

Chindia a coborat pe locul 3 in clasamentul play-off-ului, dupa o etapa in care UTA a batut la Mioveni cu 2-1, iar Gaz Metan Medias la Baia Mare, tot cu 2-1.