PRIMA PAGINĂ » SPORT » HALEP E ÎN SEMIFINALE LA US OPEN

HALEP E ÎN SEMIFINALE LA US OPEN

de admin3
3 vizualizări

Simona Halep e in semifinalele turneului de la US Open. Romanca a invins-o pe Victoria Azarenka, numarul 20 mondial, in trei seturi, 6-3, 4-6, 6-4. Halep se va bate pentru un loc in finala cu Flavia Penetta.

Halep a început bine meciul cu sportiva din Belarus, pe care nu o mai întâlnise de trei ani. Și-a adjudecat fără mari probleme primul set, scor 6-3. L-a pierdut însă pe al doilea, 4-6, iar sfertul a ajuns în decisiv. La 2-1 pentru Azarenka, dar cu Simona aproape de egalare, meciul de la New York a fost întrerupt de ploaie. Pauza a fost de bun augur pentru româncă: a făcut 3-3, iar de acolo a mers ceas spre semifinale.

”În primul set am jucat cel mai bun tenis al meu. Am vrut să fiu agresivă și m-a ajutat.Îi mulţumesc lui Dumnezeu că a plouat în decisiv. M-a ajutat mult să obțin acel break care a făcut pînă la urmă diferența”, a declarat Simona Halep după meci.

În semifinala programată vineri dimineață, românca o va întâlni pe italianca Flavia Penetta, locul 26 WTA, care a trecut în sferturi de Petra Kvitova.