Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

Dambovitenii Mihai Balasa, Florin Tanase si Andrei Vlad, mai buni decat giurgiuvenii, astfel ca FCSB a invins Astra cu 3-0, la Dunare. Pintilii, veteranul lui Dica a dat un gol de generic si un assist genial, iar vicecampioana conduce din nou clasamentul. Cu acest succes, FCSB a acumulat 41 de puncte si a revenit pe primul loc, la doua puncte peste CFR Cluj.

FCSB pornea ca favorită în meciul cu Astra, de la Giurgiu. Vicecampioana a început tare partida şi, în minutul cinci, Budescu a dat primele emoţii. Fostul jucător al Astrei a şutat, dintr-un unghi imposibil, în transversala lui Iliev, în urma unei pătrunderi în careu. Astra a răspuns după 10 minute, când Erico a reluat periculos, din careu, după respingere pe spate cu capul, o minge spre poarta lui Cristian Bălgrădean. A urmat o bară a lui Man şi un şut periculos al lui Filip, iar minutul 26 a adus o decizie eronată a arbitrului Marius Avram. Centralul a dictat penalty pentru FCSB după un contact mult prea uşor între Benzar şi Buş, în careu. Singura ocazie notabilă de până la pauză a fost o lovitură de cap a lui Balaure, care a trimis peste poartă după o centrare din stânga, în urma unui contraatac. S-a intrat la cabine cu 1-0 pentru FCSB.

Debutul de repriză secundă l-a găsit pe Budescu din nou pe bancă, dar Dică a fost din nou inspirat. Au intrat Teixeira şi Ovidiu Popescu, au ieşit Constantin Budescu şi Lucian Filip. Două minute de joc i-au trebuit lui Mihai Pintilii ca să găsească o pasă excelentă pentru Man, care a scăpat singur cu Iliev şi l-a executat cu un şut în stânga. 2-0. Pintilii şi-a completat seara excelentă cu un gol de generic.