PRIMA PAGINĂ » SPORT » PLOAIA N-A MAI ADUS VICTORIA

PLOAIA N-A MAI ADUS VICTORIA

de Mditv
6 vizualizări

Chindia a remizat cu UTA Arad, 1-1, la capatul unui meci spectaculos din play-off-ul Ligii a II-a. Gazdele de la Targoviste au deschis scorul prin Ispas, dar UTA a egalat pe final cu o executie incredibila, sut in plasa de la 40m, peste toata apararea Chindiei. Dambovitenii sunt pe locul 3 in play-off si pastreaza in continuare sanse reale la promovarea in Liga I dupa doua decenii.

UTA a avut prima ocazie de gol la Targoviste, in minutul 11. Curtuius a trimis, peste transversala, din pozitie ideala. Popa a replicat imediat, din centrarea lui Dinu. Aproape de jumatatea primei reprize s-a dezlantuit potopul. Un sfert de ora a plouat torential, cu grindina si rafale de vant. Spectatorii au rezistat eroic, pe un stadion in care singurele locuri acoperite sunt la masa presei. Unii s-au refugiat sub zidurile cladirilor din vecinatate pana cand ploaia s-a mai domolit. Imaginile au fost emotionante.

Dupa pauza cerul s-a limpezit. Au venit si golurile pe Eugen Popescu. Dupa ce Cherchez a trimis de doua ori in plasa, din pozitie de ofsaid, Ispas a deschis scorul la primul meci ca titular in 2016. Fundasul a trimis pe jos, dupa un corner, in stanga lui Miron, pentru 1-0.

Cherchez a avut imediat sansa desprinderii. Sutul sau a trecut peste poarta. Ocaziile Chindiei s-au razbunat. UTA a egalat in minutul 88 prin executia incredibila a lui Burla, sut de la 40 de metri in vinclu, dupa ce mingea a muscat pamantul.

Chindia ramane pe locul 3 in play-off-ul seriei a doua a Ligii a II-a, iar UTA e pe 2. Sambata e programata runda a patra a mini-campionatului. Chindia joaca acasa cu Mioveni iar UTA, tot acasa, cu liderul gaz Metan.