PRIMA PAGINĂ » SPORT » VICTORIE MARE PENTRU SORANA

VICTORIE MARE PENTRU SORANA

5 vizualizări

Victorie uriasa pentru Sorana Carstea in primul tur de la Miami: targovisteanca a eliminat-o pe campioana olimpica de la Rio, Monica Puig, dupa un meci care a durat putin peste o ora. Targovisteanca s-a impus cu 6-2, 6-4 in fata sportivei de pe locul 40 WTA. Sorana a inceput bine meciul, conducand cu 2-0. Oponenta din Puerto Rica a egalat, dar Sorana a castigat urmatoarele patru game-uri si si-a acontat linistita primul set. In setul doi, romanca a condus cu 4-0 si 5-2, Puig a dat semne de revenire, pentru 5-4, dar Sorana s-a impus pana la urma cu 6-4. În turul doi, Sorana va juca împotriva Anastasijei Sevastova, locul 25 WTA. În turul 2 de la Miami vor fi prezente și Simona Halep și Irina Begu, care au avut tur liber în prima fază datorită statutului de cap de serie. Halep o va înfrunta pe japoneza Naomi Osaka, în timp ce Begu va juca cu Laura Arruabarrena Vecino.