PRIMA PAGINĂ » Stiri » DAMBOVITA » VICTORIE URIAȘĂ: CHINDIA A CÂȘTIGAT LA MEDIAȘ (3-1)ȘI A RELANSAT CAMPIONATUL

VICTORIE URIAȘĂ: CHINDIA A CÂȘTIGAT LA MEDIAȘ (3-1)ȘI A RELANSAT CAMPIONATUL

de Andrei Oprescu
9 vizualizări

Pastele a venit cu bucurie mare pentru suporterii Chindiei Targoviste. Echipa din Dambovita a obtinut o victorie uriasa pe terenul primei clasate, Gaz Metan Medias. Chindia a batut cu 3-1 in etapa a V-a a play-off-ului si a relansat lupta pentru promovarea in Liga I.

Chindia a reușit o victorie mare la Mediaș, în fața unei formații care nu mai pierduse acasă de 196 de zile. Echipa din Târgoviște a predat o adevărată lecție de fotbal pe terenul liderului Ligii a II-a și a relansat lupta pentru promovare, înainte de partea a doua a play-off-ului. Încurajată de 50 de fani, Chindia a revenit de la 0-1, după golul lui Gavra (2). Micutul Crinel Stoica a reușit să egaleze cu o lovitură de cap (29). La pauză a fost 1-1, iar Chindia a început excelent mitanul secund. Popa (51) a ratat o șansă imensă, din fața porții, pentru ca cinci minute mai târziu Cherchez să înscrie cu un șut la colțul lung, din unghi, pentru 2-1. Echipa lui Nicu Croitoru n-a mai făcut pasul înapoi, a rămas periculoasă pe contraatac iar finalul a fost fabulos pentru suporterii care au parcurs 600 de kilometri pentru a fi alături de favoriți. Neguț (89) a scos un penalty, Honciu a transformat cu calm (90) și a rezolvat meciul.

Cu succesul entuziasmant de la Medias, Cherchez &co. s-au apropiat la trei puncte de liderul Gaz Metan Mediaș și la un singur punct de ocupanta locului 2, UTA, care a făcut doar 2-2 la Baia Mare.

Chindia si Gaz Metan Medias se intalnesc duminica, de la ora 11.00, pe Eugen Popescu, la Targoviste, in runda a sasea a play-off-ului. Cu o victorie,Chindia ar egala-o pe Gaz Metan Medias si ar face un pas mare spre revenirea in Liga dupa o pauza de 18 de ani.