PRIMA PAGINĂ » SPORT » PAS MARE SPRE PROMOVARE : CHINDIA TÂRGOVIȘTE – GAZ METAN MEDIAȘ 1-0 (1-0)

PAS MARE SPRE PROMOVARE : CHINDIA TÂRGOVIȘTE – GAZ METAN MEDIAȘ 1-0 (1-0)

de Mditv
3 vizualizări

Chindia a rapus Gazul a doua oara in mai putin de doua saptamani si a urcat pe loc de baraj in Liga a II-a. Peste 5.000 de oameni s-au bucurat la Targoviste pentru succesul italian al Chindiei, 1-0 cu Gaz Metan Medias, in etapa a VI-a a play-off-ului. Honciu, din penalty, a marcat singurul gol al meciului.

De ani buni, stadionul Eugen Popescu nu a mai fost asa plin. Chiar daca marele derby cu Gaz Metan a fost programat la mijlocul saptamanii, la o ora nu tocmai potrivita, 16.00, fanii Chindiei au luat cu asalt tribunele. Au fost peste 5.000 de oameni, care viseaza cu ochii deschisi la Liga I, dupa 18 ani in esaloanele mici. Cherchez a ratat prima ocazie a meciului: sut din unghi, respins in corner de Greab. In minutul 31, acelasi Cherchez a speculat o greseala in defensiva Gazului, a sprintat spre poarta si a fost faultat de Cazan. Penalty pentru Chindia, transformat de Honciu, ca si la Medias.

Dupa reluare, Negut a trimis in portar dintr-o pozitie excelenta. Cherchez a ratat si el o sansa imensa de 2-0. Oaspetii din Medias s-au trezit pe final. Gavra a trecut pe langa egalare. Grigore a nimerit bara in prelungiri.

Chindia s-a impus italieneste, cu 1-0, si a urcat pe locul 2 in clasament dupa etapa a VI-a a play-off-ului. UTA a batut-o greu pe Baia Mare, 2-1, si a trecut in fruntea clasamentului.

Mediesenii au digerat cu greu esecul de la Targoviste, al doilea consecutiv in fata Chindiei. Pana la meciul din Sambata Mare, pierdut acasa cu 1-3, Gaz Metan nu suferise niciun esec in 2016.

Chindia si Gaz Metan au cate 31 de puncte, UTA e lider cu 32. Runda viitoare, Gazul o primeste pe UTA, sambata de la ora 11.00, iar Chindia se deplaseaza la Mioveni, pentru meciul cu CS, programat duminica, tot de la ora 11.00.