PRIMA PAGINĂ » SPORT » POVESTEA CONTINUĂ

POVESTEA CONTINUĂ

16 vizualizări

A fost nebunie mare pe stadionul Eugen Popescu, din Târgoviște, după Chindia – Săgeata Năvodari 2-0! În fața a peste 3.000 de oameni, Chindia s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal și așteaptă unul din granzii primei ligi lângă Turn. Honciu și Cherchez au marcat golurile celei mai importante victorii a fotbalului târgoviștean din ultimul deceniu. Chindia își află săptămâna viitoare adversarul din faza următoare a competiției. Retrogradată în Liga a III-a, Chindia face istorie în Cupa României. Oamenii lui Silviu Dumitrescu au trecut, rând pe rând, de Roșiorii de Vede, ALRO Slatina, CSU Craiova, iar marți seară au eliminat prim-divizionara Săgeata Năvodari la capătul unei evoluții excelente. Honciu, în minutul 63, a deschis scorul dintr-un penalty scos de Răzvan Dobre și a ridicat tribunele în picioare. Zece minute mai târziu, puștiul-minune al Târgoviștei, Cristi Cherchez, a făcut 2-0 cu un șut sănătos care a lovit bara înainte să intre în plasă. Gazdele au terminat meciul en-fanfare, cu două goluri avantaj pe tabelă și un om mai mult în teren, după eliminarea lui Achim. Calificare mare pentru Chindia, care a fost aplaudată de peste 3.000 de suporteri pe propria arenă, la patru zile după înfrângerea cu Titu, din campionat. Chindia își află săptămâna viitoare adversara din optimi. Dacă va fi trasă la sorți prima, echipa din Târgoviște va evolua tot pe teren propriu.